Aktualitet

Protesta të dhunshme kundër masave ndaj Covid-19 në kryeqytetet europiane

Qytetet kryesore të botës kanë përjetuar protesta të dhunshme edhe gjatë orëve të natës. Me mijëra njerëz në Itali, Francë, Gjermani, Belgjikë, Turqi dhe shtete të tjera nuk kanë ndërmend t`ju binden me urdhrave policorë për të qëndruar në shtëpi dhe respektuar shtetrrethimin.

Policia në Paris ka arrestuar të paktën 46 persona pas përleshjeve me forcat e sigurisë. Ministria e Brendshme franceze tha se më shumë se 106 mijë persona marshuan në thuajse 300 protesta të organizuara në Paris dhe qytete të tjera të vendit. Të rinj të maskuar kanë qëlluar janë përleshur me oficerët e policisë, ndërsa protestat kanë dalë jashtë kontrollit.

Protestuesit kundërshtojnë jo vetëm masat e koronavirusit dhe planin e qeverisë franceze për të ndryshuar masën e përfitimit financiar për të papunët. Demonstrata te dhunshme ka pasur dhe në Gjermani. Një prej tyre ishte kundër strategjisë së ndjekur nga qeveria për pandemisë.

Policia gjermane hodhi ujë me presion, shkopinj gome dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë një grumbullim të disa qindra njerëzve te mbledhur për të sfiduar rregullat e distancimit fizik ne kushtet e koronavirusit. Edhe belget e kane shprehur hapur padurimin edhe pse pas shtatë ditësh qeveria ka ne plan një lehtësim të rregullave COVID-19 duke lejuar hapjen e tarracave të kafeneve dhe bareve dhe të lejojë grupe me më shumë se katër persona të takohen jashtë.

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker