AktualitetEkonomiaRajoni - Bota

Anija e bllokuar në Kanalin e Suezit, ekspertët paralajmërojnë krizë ndërkombëtare

Vijon të jetë e njëjtë situata në Kanalin e Suezit, ku një nga anijet më të mëdha në botë që peshon 224 ton, “Ever Given”, qëndron aty prej ditës së martë.

Forma diagonal në të cilën ka ngecur e vështirëson daljen e mjetit lundrues nga aty, për t’i hapur rrugë anijeve të tjera.

Tarifat e transportit të anijeve cisternë të produkteve të naftës pothuajse u dyshishuan pasi bllokimi dëmtoi rëndë zinxhirët globalë të furnizimit.

Më shumë se 320 anije prisnin të dielën në radhë për të kaluar kanalin, disa në drejtim të Detit Mesdhe e disa tjera drejt Detit të Kuq, sipas Agjencisë “Leth” e cila menaxhon shërbimet e kanalit.

Ndërkaq, Pronari i “Ever Given” ka kërkuar falje për mega-bllokimin, i cili po shkakton një krizë tregtare globale. 

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker