Aktualitet

3 të vdekur dhe 42 të infektuar nga Covid-19 në 24 orë

3 të vdekur dhe 42 raste të reja me COVID-19, ky është bilanci i koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, kanë ndërruar jetë 3 pacientë, nga Puka, Lushnja dhe Berati, të moshave 65-80 vjeç.

Nga 2707 testime të kryera, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 42 qytetarë, ndërsa janë shëruar 1011 të tjerë. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 88 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

NJOFTIMI I PLOTË:

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 2707 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 42 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 9 raste në Tiranë, 4 raste në Devoll, Pogradec, 3 raste në Korccë, Lushnje, 2 raste në Shkodër, Durrës, Vlorë, Gramsh, Skrapar, 1 rast në Fier, Elbasan, Kukës, Kavajë, Mirditë, Berat, Gjirokastër, Tepelenë, Memaliaj. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1011 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 120,072 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 88 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Puka, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Berati, të moshave 65-80 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (12 Maj 2021)
Raste të reja ditore 42
Të shëruar në 24 orë 1,011
Të shtruar në spitale 88
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,707

Testime totale 665,935
Raste pozitive 131,845
Raste të shëruara 120,072
Raste Aktive 9,350
Humbje jete 2,423

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 7685
Shkodër278
Fier 224
Korçë 216
Gjirokastër 212
Durrës146
Vlorë 160
Elbasan 126
Lezhë 101
Berat 87
Dibër 63
Kukës 52

voradmin

Misioni i Vora News është informimi i publikut duke u nisur nga disa kritere: depolitizimi, angazhimi për paanësi dhe ndershmëri do të jetë një kategori e re dhe e identifikueshme e gazetarisë ku qëllimi i saj është të sigurojë një analizë të saktë dhe të paanshme të deklaratave, në mënyrë që të korrigjojë perceptimet e gabuara tek audienca dhe të rrisë njohuritë e publikut mbi çështje e rendesishme te aktualitetit. Gazetaria drejt rikthimit tek misioni i saj!
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker